מן העיתונות

המתנה האחרונה (עו"ד שי רוה)


מאת: שי פאוזנר, הכתבה פורסמה בכלכליסט 26/11/09


האפוטרופוס הכללי הוא גוף ניהול נדל"ן עצום של אלפי בתים ומגרשים שאיש לא בא לדרוש. איך מגלים אם סבא שלכם הוא אחד מאלה שיורשיהם לא נמצאו? איך בודקים אם היה לו מגרש מצפון לירקון? ואיך מקבלים עליו את הבעלות? מדריך ליורש הפוטנציאלי

 ...
סיפורים על משפחות המגלות אחרי מותם של יקיריהן שטר מכר או מסמך כלשהו באחד הארגזים בבית הנפטר אשר הופך להפתעה נעימה, הם לא עניין של מה בכך. במקרים רבים לא בטוחים היורשים אם הנכס עדיין שייך למשפחתם, או שאפילו אינם מודעים כלל לקיומו, וחוסר המודעות הזה גורם להם להפסד כספי ניכר. אלה שמודעים לקשר אפשרי לנכס מסויים פונים במקרים רבים אל הטאבו, כדי לבדוק אם הנכס היה שייך לאב או אם המשפחה, ושם מפנים אותם לא פעם לאפוטרופוס הכללי.
 ...

איפה הנכס?
אחת הבעיות הנפוצות ביותר היא חוסר מידע על מיקומו המדוייק של הנכס. עו"ד שי רוה ממשרד עורכי הדין בועז רוה, מסביר כי מקרים מסוג זה נפוצים בעיקר בתחום הקרקעות – במיוחד חקלאיות. רוה מספר על מקרה שבו אדם שהלך לעולמו הותיר אחריו בין השאר קרקע שהיתה בבעלותו "באזור טבריה". משפחתו של אותו אדם, מספר רוה, הגיע אליו וביקשה סיוע באיתור הקרקע. לאחר חיפוש ארוך נמצא בין חפציו של הנפטר יומן אישי, שבו תיאר את מיקום הקרקע שרכש. בתהליך ארוך ומסובך בחן משרדו של רוה את גוש הקרקעות המתואר ביומן, ובסופו של דבר אותר הנכס האבוד.

"חשוב מאוד שבני הדור המבוגר במשפחה ישאירו אחריהם צוואה מסודרת, או לכל הפחות יספרו לבאים אחריהם על רכושם בצורה מדוייקת ככל האפשר", אומר רוה. "קיומה של צוואה מפורטת מקל על תהליך דרישת הנכס, שכן בלעדיה התיק כולו עשוי להסתבך".
 ...

מי היורש?
במקרים שבהם קשה ליורש להראות מסמכים רלוונטיים – לבעלות או לירושה – עובר ההליך כולו לבית המשפט לענייני משפחה, שם יהיה על היורש להביא ראיות לקשר בינו לבין בעל הנכס הנעדר. רוה מספר כי במקרים כאלו "הפרקליטות היא שמקשה על היורשים, לפעמים גם שלא ממש לצורך."
 ...

מי הזייפן?
הסיפורים המסובכים ביותר בתחום זה נוצרים כאשר מי שקיבל לידיו את הנכס בטעות או במרמה כבר מכר אותו הלאה, לצד שלישי. עו"ד רוה מסביר כי דווקא במצב זה החוק אינו מגן על היורש האמיתי. "על היורש לתבוע את הזייפן בבית משפט, אבל אין לו שום יכולת להשיב לעצמו את הנכס – הוא ייאלץ להסתפק בכסף שיתבע מאותו זייפן. גם זאת, רק במקרה שבו הוא יצליח לשכנע את בית המשפט שהחלטתו הקודמת מוטעית ושהוא היורש האמיתי".