מן העיתונות

הממשלה נגד מרכזי המסחר מחוץ לערים (עו"ד שי רוה)


מאת: שי פאוזנר, אורי חודי ודותן לוי. הכתבה פורסמה בכלכליסט, 28/01/09


ממשלת ישראל יוצאת למלחמה בקניונים וברכזי הקניות הפתוחים בשולי הערים בישראל. הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה (הולנת"ע) החליטה אתמול לאמץ חוות דעת של מינהל התכנון במשרד הפנים, המתנגדת לפעילות מוקדי מסחר מחוץ לערים. חוות הדעת קובעת כי פיתוח של מרכזי מסחר בשולי הערים או מחוץ להן אינו תואם את מדיניות התכנון הארצית, שנקבעה במסמכי תמ"א 35, ומנוגד לעקרונות תכנון בר קיימא. במה שנראה כהתערבות יוצאת דופן של המדינה בשוק המסחרי בישראל קובעת חוות הדעת שהקמת מתחמים פוגעת במרחב העירוני ובעסקים בעיר, וגורמת לצמצום התחרות. כמו כן, אומרים במשרד הפנים שהבנייה במחוץ לעיר פוגעת בשטחים פתוחים ובעתודות הקרקע המצומצמות של ישראל, מגדילה את העומס בכבישים ופוגעת בקהילות החלשות בשל הצורך להחזיק במכונית כדי לבצע קניות מחוץ לעיר. חוות הדעת נוגעת להקמתם של מרכזי קניות עתידיים, והיא אינה משפיעה על המרכזים הקיימים ופועלים כיום.


עו"ד שי רוה ממשרד עו"ד בועז רוה, המתמחה בתחום הנדל"ן המסחרי, צופה שכרגע לא תהיה להחלטה השפעה על פרוייקטים שכבר החלו, אך בעתיד היא תיהפך לאחר השיקולים לאישור תכניות.


איתן בר זאב, מנכ"ל חברת ביג מרכזי קניות, מסר ל"כלכליסט": "לגורמי התכנון אין יכולת שליטה על הצורה והתמהיל המסחרי. הניסיון למנוע הקמת חנויות כאלו יחזיר אותנו לתקופה קדומה, כשהנפגעים העיקריים יהיו הצרכנים". איתמר בן דוד, המתכנן הסביבתי של החברה להגנת הטבע ונציגה בוועדה אמר: "זהו צעד מדיניות עקרוני וחשוב ליישום תהליכי התחדשות עירונית בכל הערים בארץ".