מן העיתונות

ומי דואג לאינטרס של הרוכשים? (עו"ד שי רוה)


מאת: אריק מירובסקי . הכתבה פורסמה במוסף נדל"ן, הארץ  4/3/08


מדוע רוכשי דירות מחויבים לשלם עשרות אלפי שקלים עבור שירותיהם של עורכי דין המייצגים את הקבלנים שמוכרים להם את הדירות? מדובר בשאלה ותיקה בשוק הנדל"ן, שעד כה לא ניתנה לה תשובה משבעת רצון.
השאלה הזו עלתה שוב באחרונה, בעקבות פסיקת בית משפט.
עו"ד שי רוה, מייצג קבלנים וגם לקוחות פרטיים, מסתכל על הדברים בצורה שונה מעט: בעיקרון, בעת רכישת דירה מתבצעים שלושה טיפולים משפטיים נפרדים על ידי עורך הדין. הראשון – ייצוג הקבלן; השני – ייצוג הקונה; והשלישי – טיפול ברישומים;
תיאורטית, אם היו צריכים להפקיד על שלוש הפעולות האלה שלושה עורכי דין שונים, סביר להניח שהן היו עולות יותר, מה גם שהקבלן היה מעלה את מחיר הדירה לפי שכר עורך הדין שלו, והקונים היו מחויבים בתוספת למס רכישה. לכן, אני לא משוכנע שהטענה שמדובר בתשלומים גבוהים מדי היא טענה נכונה.
יש גם היבט פרקטי – נניח שבניין מסוים כולל עשר דירות, ולכל קונה יש עורך דין משלו. אין אפשרות טכנית שעשרה עורכי דין ירשמו את הדירות. לעיתים הרישום כולל הליך של רפרצלציה, שמסרבל עוד יותר את הדברים.
אני מסכים עקרונית עם הטענה שלפיה בעוד שהקונים משלמים לעורך הדין של הקבלן בסמוך למועד החתימה על החוזה, פעמים רבות השירות שהוא מעניק להם מתבצע שנים מאוחר יותר. יש לזה פתרון כלכלי פשוט, שמניסיון אני מעיד שהוא ישים ויעיל: לשלם את שכר הטרחה עבור שירותי העורך דין במדורג, כפי שנעשה עם התשלום עבור הדירה. נכון שזה דורש יכולת מיקוח של הקונים, וזה מצליח בדרך כלל בפרויקטים יקרים, אבל כדאי לנסות.