מן העיתונות

בעלי יאכטה ממלטה תובעים 14.3 מליון שקל ממנורה(עו"ד שי רוה)


מאת: אליעזר לוין . הכתבה פורסמה ב  21/9/10 NEWS 1


"היאכטה, שהייתה מבוטחת במנורה, טבעה לפני כשנה וחצי בטורקיה, וחברת הביטוח אינה מוכנה לשלם את הסכום הנקוב בפוליסה". מנורה עדיין לא הגישה כתב הגנה, ונראה שתטען, כי בעלי הספינה לא עמדו בתנאי הפוליסה.
חברת סקיי קלאוד נביגיישן ממלטה תובעת מחברת הביטוח מנורה-מבטחים 14.3 מיליון שקל, בתביעה שהגישה (יום ב' 20.9.10) לבית המשפט המחוזי בתל-אביב. החברה אומרת כי היאכטה "דרגון פליי", בבעלותה, שהייתה מבוטחת במנורה, טבעה לפני כשנה וחצי בטורקיה, ומנורה מסרבת לשלם את דמי הביטוח. מנורה עדיין לא הגישה כתב הגנה, ונראה שתטען כי החברה ממלטה לא עמדה בתנאי הפוליסה.
עו"ד שי רוה, המייצג את בעלי היאכטה, בשם "דראגון פליי" הייתה מבוטחת במנורה ב-3.5 מיליון דולר. היאכטה עגנה ב-15 באפריל אשתקד בנמל בבודרום, בדרום טורקיה. פרצה בה דליקה שהביאה לטביעת הספינה. היא חולצה לאחר 13 יום. בעלי היאכטה אומרים כי מומחים קבעו שלוש פעמים, שהספינה היא במצב של "טוטאל לוס" (אובדן מוחלט), דבר המזכה את בעלי הספינה לקבל את מלוא סכום הביטוח:


חברת סיווג בינלאומית שללה לחלוטין, ב-20 באוקטובר, את הסיווג של הספינה, וכתוצאה מכך אסור לה להפליג;
שמאי טורקי קבע כי מה שאפשר לעשות הוא לפרק את הספינה, ושווי החלקים הוא 180 אלף אירו, שהם כ-220 אלף דולר;
גם השמאי הישראלי אריה ברקת קבע כי הספינה היא במצב של טוטאל לוס.

 
ב-9 בנובמבר אשתקד דרשה החברה המלטית ממנורה לשלם את דמי הביטוח, 3.5 מיליון דולר. מנורה לא השיבה. הבעלים חזרו על הדרישה בחודש ינואר. ב-19 בפברואר הודיעה מנורה שהיא דוחה את התביעה. הסיבה, שתופיע ככל הנראה גם בכתב ההגנה: בעלי היאכטה לא עמדו בתנאי הפוליסה (יש להניח, שבכתב ההגנה תפרט מנורה את העניין.
בעלי היאכטה, בכתב התביעה: "טענות מנורה מופרכות ושקריות. היא מנסה להתחמק מתשלום דמי הביטוח". על כך הם דורשים את דמי הביטוח – 3.5 מיליון דולר, ועוד הוצאות בכ-180 אלף דולר.
אם תתקבל התביעה ומנורה תשלם, תעבור היאכטה הפגועה לבעלותה. במקרה זה תבדוק החברה מה ניתן וכדאי לעשות – האם לשקם איכשהו את היאכטה, או להסב אותה לשימוש אחר, או למכור אותה כגרוטאות, השוות, לפי השמאי הטורקי מאשתקד, כ-220 אלף דולר.