מן העיתונות

התברברו בשטח (עו"ד שי רוה)


מאת: ענת שיחור-אהרונסון, הכתבה פורסמה ב-  nrg ב  28/7/05

 

נהגי ג'יפים שנסעו בשמורה וירדו מהשביל, זוכו בביהמ"ש: "לא הוכחה כוונה פלילית"
חבורת ג'יפאים שנתפסה נוסעת בשמורת טבע, בשטח אסור לנסיעה, ושלא על גבי שביל, זוכתה על יד בית המשפט מכיוון ש"הסטייה מהשביל בוצעה ללא מחשבה פלילית". הפקח, לעומת זאת, ננזף על ידי השופטת טלי חיימוביץ' על כך שלא לבד מדים ופנה לנהגים "בסגנון לא הולם".
בפסח של שנת 2003 טיילו להם להנאתם קבוצת מטיילים נוהגים בג'יפים בשמורת הטבע הר הנגב, בדרך להר כרכום. על פי כתב האישום, נסעו הנאשמים ברכבי שטח בשביל האסור בנסיעה תוך שהם יוצרים קוליסים וחריצים בפני הקרקע, וזאת בניגוד להוראות ולשילוט המוצב במקום. בנוסף לכך, נטען בתביעה, הנהגים סרבו לעצור ולהישמע להוראות פקח רשות שמורת הטבע והגנים שהיה באזור. כאשר הפקח השיג אותם בחניון הלילה הם סרבו להזדהות בפניו.
בדיון בביהמ"ש טען שי רוה, עורך דינם של הג'פאים כי הם לא התכוונו לרדת מהשביל אלא עשו זאת בטעות. השופטת קיבלה את טענות הנהגים וקבעה כי השתכנעה כי מוביל השיירה, קצין בכיר ביחידה מבצעית בצה"ל, בעל ניסיון רב שנים בניווט, טעה בדרכו. בכל מקרה, קבעה השופטת, לא מספיק להוכיח שהייתה נסיעה מחוץ לשביל, אלא צריך היה להוכיח כוונה פלילית דבר שלא נעשה.
לגבי ההאשמה כי הנהגים סרבו לציית לפקח ולהזדהות בפניו קבעה השופטת כי הפקח "טעה כשחשב שראו אותו". מאוחר יותר כאשר השיג אותם הוא "פנה אליהם באופן לא ראוי" כדברי השופטת ודיברת אליהם "באופן קבוצתי" בזמן שהחוק דורש ממנו לפנות לכל נהג בנפרד.

 

"לאורך כל ההליך קשה היה לי להשתחרר מהרושם כי יותר משהניע את הפקח הרצון לשמור על החוק, ולהעמיד עבריינים לדין, ניווטו אותו מאבקי אגו של כל המעורבים" כתבה השופטת והוסיפה: "ראשית, נפגע הפקח, אשר ככל הנראה ניסה לעצור את הנאשמים וסבר בטעות כי ראו אותו והתעלמו ממנו, ועל כן פנה אליהם בחניון הלילה (מבחינתם לראשונה), בסגנון לא הולם. בהמשך נפגעה גאוות הנאשמים אשר הפקח פנה אליהם באופן לא ראוי, ועל כן ענו לו בהתאם. גם רשויות החקירה והתביעה לא השכילו להחזיר את האירוע לפרופורציות הראויות ונגררו להגשת כתב אישום וניהול המשפט".
 "אנרגיה כה רבה הושקעה במאבקי האגו האלה, עד כי נשכחו מלב ערכי הטבע עליהם בא החוק להגן ועל כך אני מצרה".