מן העיתונות

ניקוי ראש (עו"ד שי רוה)


הקייטנות עוד מעט מסתיימות – וגל נוסף של נסיעות לחו"ל לפנינו. רגע לפני שאתם אורזים, חשוב לחזור על הכללים לחופשה נכונה: איך מזמינים, מתי מותר לבטל, מהן הזכויות ומתי אין ברירה אלא לתבוע.

 

הקיץ הוא הזדמנות פז לצאת ולטייל בארץ ישראל וגם מחוץ לגבולותיה, ועם סיום הקייטנות יוצאות משפחות רבות לחופשה שתמשיך להעסיק את הילדים ותיתן קצת שקט להורים. אלא שלעיתים גם חופשה שכל כולה נועדה לנקות את הראש, עלולה להתגלגל לכאב ראש מתמשך במידה שמה שהזמנתם הוא לא מה שקיבלתם.

 

כדי להבטיח כי החופשה אותה רכשתם במיטב כספכם תואמת את הרצונות ואת מה שהוצע לכם, כדי למנוע עגמת נפש וכדי לאפשר לכם להתחרט במקרה הצורך, מוטב להשקיע מעט זמן בהבטחת זכויותיכם. כך תוכלו להימנע מעגמת הנפש, וגם להנות משלוות הנפש הרצויה.

 

הזמנת חופשה, ולא משנה אם מדובר בחבילה בה הכל כלול, בחופשה בבית מלון או בצימר, היא למעשה הסכם בין הנופש לבין ספק השירות. כמו בכל הסכם יש להקפיד שיש לו ראיות בכתובים, וכי יש בידיכם את פרטי ההזמנה גם אם האישור הראשוני של ההזמנה ומתן הפרטים נעשו בעל פה.

 

בימינו אנו, רבים מאוד מהנופשים מזמינים את החופשה דרך אתר אינטרנט או מוקד הזמנות טלפוני. גורמים אלו יהיו מוכנים אמנם לשלוח לכם, בדרך כלל, הסכם המפרט את תנאי העיסקה. אך לדברי עורך דין שי רוה, ממשרד בועז רוה, "לא די בכך. יש לוודא שהספק איתו אתם מתכוונים לעבוד הוא אדם בשר ודם או גוף משפטי ולא רק שם עסק, ויש לדרוש את חתימתו על טופס ההזמנה".

 

הסיבה לכך היא כי בדרך זו תהיה לכם כתובת ברורה לכל מקרה, מביטול ועד תלונה על שינוי בתנאים או בקשה לפיצויים בגין עגמת נפש. כמו כן, יש להקפיד שההזמנה תכלול את כל הפרטים כדי למנוע אי הבנות ותסכול, כאשר בין התנאים חשוב מאוד לשים לב כי מפורטת מדיניות ביטול ההזמנה. במקרה שמדובר בעיסקת רכישה מעבר לים יש לציין את סוג המטבע וכן כי העיסקה מתבצעת על פי שער החליפין שנקבע יום לפני ביצוע העיסקה, וכמובן את אופן התשלום.


להקטין סיכונים
 
עיסקה לרכישת שירותי נופש מתבצעת פעמים רבות באמצעות מסירה של פרטי כרטיס האשראי, מבלי שספק השירותים אכן מוודא את זהותכם האמיתית. בנוסף לכך, רכישה ברשת האינטרנט מסוכנת מרכישה טלפונית, משום שבדרך כלל אתם נדרשים לרשום פרטים מזהים רבים, שמועברים לאתר הספק. במקרים כאלה קיים סיכון שמי שמורשה באתר הספק יעשה בפרטים שימוש לרעה, או שהפרטים ייגנבו על ידי כאלה שיכולים לפרוץ לאתר.

 

"הסיכון הוא לא רק לגבי עיסקה מסויימת, אלא לגבי העובדה שמסרתם את פרטיכם ולא תמיד באופן מאובטח", אומר רוה. "אפשר להאמין שהכל קבוע מראש ולקוות לטוב, אבל אפשר גם להקטין סיכונים. ראשית, אין לבצע רכישה באתרים של גופים לא מוכרים, שאינם מוגנים. אם צריך, בררו קודם פרטים לגבי הנהלת האתר ולגבי האבטחה בו ורק אז בצעו את הרכישה". לפעמים כדאי להיכנס לאתר לברר פרטים, אך את העיסקה עצמה לבצע בנוהל של עיסקה טלפונית מול הספק הרלוונטי, או מול חנות האתר, במידת האפשר.

 

על פי החוק, בכל רכישה בעיסקה טלפונית באמצעות כרטיס אשראי, בה לא חתמתם על שובר או הסכם שנשלח אליכם, חובת ההוכחה לביצוע העיסקה היא על כתפי הספק, שיאלץ להוכיח כי המוצר או השירות אכן סופקו לכם. במקרה ועדיין לא קיבלתם את המסמך בו מאשרת החברה את ביצוע העיסקה, הרי שאם העיסקה נעשתה מול חברה ישראלת תוכלו לבטל אותה עד 7 ימי עסקים לפני מועד ביצועה. מהרגע שבו קיבלתם את המסמך, יש לכם כ – 14 יום לבטל את העיסקה, ובלבד שנותרו בידי חברת התיירות 7 ימי עסקים עד ביצועה.

 

בנוסף לכך, מומלץ לבצע את העסקה באופן שבו תאריך האספקה במובטח יהיה קודם לתאריך החיוב של כרטיס האשראי, על פי ההתקשרות ביניכם לבין חברת האשראי. כך, אם לא תקבלו את המוצר או אם יהיו לכם טענות מהותיות הנוגעות לאיכות המוצר שהתקבל אל מול המוצא שהובטח, תוכלו לבטל את העסקה ולהימנע מהתשלום.

"במקרה ומדובר בשירותי תיירות אותם הזמנתם, ישירות מחו"ל, הרי שהדין הישראלי לאחל עליהם", מסבירה סלעית קולר יועצת משפטית במועצה הישראלית לצרכנות. "עליכם לדרוש לקבל מסמך בכתב עם תנאי הביטול, המשתנים מארץ לארץ ומחברה לחברה. במקרה והזמנתם את השירות תוך שימוש בסוכן נסיעות או נציג ישראלי, הרי שלמרות שהמוצר מסופק במדינה זרה, על החברה חל הדין הישראלי".

 

לחילופין, במידה ואין באפשרותכם לקבוע כי מועד התשלום יהיה לאחר מועד קבלת המוצר או השירות, מומלץ לשלם בתשלומים. על פי החוק, עסקה בתשלומים בכרטיס אשראי זוכה להגנה מיוחדת. כך שגם במידה והתשלום הראשון כבר שולם והמוצא לא יספוק במועד, לפחות תוכלו לעצור את התשלומים הבאים. גם אם חברת כרטיסי האשראי תעביר את הכסף לספק, אתם לא אמורים להיות מחויבים כלפי החברה לגבי התשלומים שטרם בוצעו. אמנם אין בכך פתרון מלא לבעיה, אך רכישה בתשלומים בוודאי תקטין סיכונים.