מן העיתונות

מה לא כלול בביטוח הדירה (עו"ד שי רוה)


חברות הביטוח וסוכני הביטוח יודעים איך לקנות ביטוח ו"נופלים" עם פוליסה שקנו רק במקרים קיצוניים של כשל שוק. אבל עבור מרביתנו המצב הפוך, ורובנו קונים פוליסת ביטוח בלי להכיר את כל הסעיפים שבה. רובנו גם לא טורחים לקרוא את האותיות הקטנות, ואף איננו מודעים לכך שאנחנו זכאים לקבל פיצוי מחברת הביטוח במקרים מסויימים. בכתבה זו אנו מתמקד בביטוח המופלא שנקרא "ביטוח דירה". ביטוח זה, כך מתברר, מקנה סדרה של זכויות, שסביר להניח כי חלק מהרוכשים פוליסה אינם מודעים להן.

 

רבים עושים ביטוח דירה ומשלמים עליו סכום גדול, אבל לא טורחים לברר מה הוא כולל. נכון שאפשר לצמצם אותו למינימום, אבל לא כולם בוחרים לעשות זאת. "הביטוחי הביתי עשוי להיות רחב יותר מהשטח הטריטוריאלי של הדירה", מסביר עו"ד שי רוה ממשרד בועז רוה עורכי דין. "למשל, קיים בו גם ביטוח תאונות אישיות. למעשה, כל אחד יכול לבחור אילו הרחבות לקנות, כמו ביטוח לעובדי משק הבית וביטוח לצד ג'". עו"ד רוה מציין כי אפשר למצוא בביטוח הדירה אפילו ביטוח נגד גניבת אופניים, שחל גם במקרים שבהם האופניים נגנבו הרחק מהדירה. "אם קשרת את האופניים לגדר, מחוץ לבית, והם נגנבו – ביטוח הדירה יכול לכסות זאת. כלומר, אם יש לי ביטוח דירה, רכבתי על האופניים מהבית שלי לעבודה, קשרתי אותם ליד מקום העבודה והם נגנבו – ייתכן שאוכל לתבוע את חברת הביטוח ולקבל פיצוי כספי". עו"ד רוה מדגיש כי ביטוח אופניים עולה כ-1.5% משוויים, כך שזו עשויה להיות עסקה משתלמת.

 

מקרה נוסף שעו"ד רוה מביא בהקשר של ביטוח דירה הוא כאשר חיית המחמד שלנו גרמה נזק לאחר. "אם הכלב שלך נשך מישהו, אפילו מחוץ לבית, ביטוח הדירה יכול לכסות את הנזקים". עם זאת, הוא מדגיש, בחלק ניכר מהפוליסות סכום הביטוח אינו מכסה את הנזק שגורמים בעלי חיים. אם מישהו רכש פוליסה וקרה מה שקרה, עדיין צריך לבדוק מה היא כללה. ייתכן שבסופו של דבר יתברר כי מגיע לו החזר כספי.

 

"עוד לא פגשתי אדם שקרא את פרטי הפוליסה לביטוח דירה", אומר שוקי מדנס, סוכן ביטוח: "צריכים להיות ערים לדרישות של חברות הביטוח להגנות כמו אזעקה, סורגים או סוגרים. אם דרישות אלה אינן מתקיימות, המבוטח לא יקבל פיצוי במקרה של פריצה. אפשר לדרוש מחברת הביטוח לבטל את הדרישה או לשנות את הסעיף. אם אדם אינו מוכן להפעיל את האזעקה בכל יציאה מהבית, שידאג לבטל את הדרישה הזאת. אחד הדברים החשובים הוא לא להשאיר דרישות של חברת הביטוח שאי אפשר לעמוד בהן".